Įvertinkite šią svetainę nerandu.lt kataloge
top of page

Lyginamoji populiarių dietų Lietuvoje analizė: Paleo, DASH, Keto ir Flexitarian

Šiame straipsnyje atliekamas trijų Lietuvoje populiarių dietų palyginimas: Paleo, DASH, Keto ir Flexitarian. Trenerė Vaida, turinti Pažangiosios mitybos lieknėjimui diplomą, siekia pateikti trumpą kiekvienos dietos apžvalgą, paremtą mokslininkų įžvalgomis ir tyrimais. Tikslas - pristatyti kiekvienos dietos privalumus ir trūkumus svorio metimo kontekste, nepropaguojant nė vieno konkretaus metodo. Straipsnio pabaigoje pateikiamos išsamios nuorodos į šaltinius, kuriais remiamasi aprašant kiekvieną dietą ir nurodant jos privalumus bei trūkumus.


Paleo dieta

Paleo dieta akcentuoja sveikų, neperdirbtų maisto produktų vartojimą, panašių į tuos, kuriuos

Paleo dietos produktai. Daržovės, kiaušiniai, mėsa.

valgė mūsų paleolito protėviai. Paleo dietos privalumai - didesnis vaisių, daržovių, liesų baltymų ir sveikų riebalų vartojimas, dėl kurio pagerėja maistinių medžiagų suvartojimas ir gali sumažėti svoris. Tačiau tarp šios dietos trūkumų yra ir galimas maistinių medžiagų trūkumas, ribotas maisto produktų pasirinkimas ir specifinių mitybos poreikių tenkinimo sunkumai, ypač vegetarams ir veganams (1).


DASH dieta

DASH (angl. Dietary Approaches to Stop Hypertension) dieta yra skirta kraujospūdžiui mažinti ir

DASH dietos produktai. Vaisiai, grūdai, mėsa, žuvis, daržovės.

širdies sveikatai stiprinti. DASH dietos privalumai: daugiausia dėmesio skiriama vaisiams, daržovėms, neskaldytiems grūdams, liesiems baltymams ir neriebiems pieno produktams, kurie gali pagerinti širdies sveikatą ir sumažinti svorį. Be to, DASH dieta pagrįsta išsamiais moksliniais tyrimais ir įrodyta, kad ji veiksmingai mažina kraujospūdį. Tačiau kai kurie šios dietos trūkumai yra tokie: reikia atidžiai planuoti maistą ir gali kilti sunkumų laikantis konkrečių natrio suvartojimo rekomendacijų (2).


Keto dieta

Keto dieta - tai mažai angliavandenių ir daug riebalų turinti dieta, kuria siekiama sukelti ketozės

Keto dietos produktai. Mėsa, avokadai, sūris, daržovės.

būseną, kai organizmas naudoja riebalus, o ne angliavandenius. Keto dietos privalumai: galimas greitas svorio kritimas, geresnė cukraus kiekio kraujyje kontrolė ir mažesnis alkis dėl sotaus riebalų poveikio. Be to, Keto dieta gali būti naudinga asmenims, sergantiems tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, epilepsija. Tačiau šios dietos trūkumai yra galimas maistinių medžiagų trūkumas, sunkumai laikantis griežtų angliavandenių apribojimų ir galimas nepageidaujamas poveikis, pavyzdžiui, "Keto gripas" pradiniu adaptacijos etapu (3).


Lanksčioji (Flexitarian) dieta

Lanksčioji dieta - tai lankstus požiūris, skatinantis daugiausia maitintis augalinės kilmės

Flexitarian dietos produktai. Mėsa, žuvis, daržovės, vaisiai, salotos.

produktais, tačiau leidžiantis retkarčiais vartoti gyvūninės kilmės produktus. Fleksitarinės dietos privalumai - didesnis vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir augalinės kilmės baltymų vartojimas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir pagerinti bendrą sveikatą. Be to, lyginant su griežta vegetariška ar veganiška mityba, lankstesnė ir tvaresnė. Tačiau galimas šios dietos trūkumas yra tas, kad reikia kruopščiai planuoti, norint užtikrinti pakankamą maistinių medžiagų, ypač maistinių medžiagų, kurių paprastai yra gyvūniniuose produktuose, suvartojimą (4).


Kiekviena iš keturių aptartų dietų - paleo, DASH, Keto ir Flexitarian - turi savitų privalumų ir trūkumų, susijusių su svorio mažinimu. Paleo dieta pabrėžia sveikus, neperdirbtus maisto produktus, tačiau gali kelti sunkumų tenkinant konkrečius mitybos poreikius. DASH dieta orientuota į širdies sveikatą, bet reikalauja kruopštaus valgymo planavimo. Keto dieta skatina greitą svorio kritimą, tačiau gali sukelti maistinių medžiagų trūkumą. Lanksčioji dieta suteikia lankstumo ir augalinės mitybos galimybių, tačiau reikia atkreipti dėmesį į maistinių medžiagų pusiausvyrą. Suprasdami kiekvienos dietos privalumus ir trūkumus, asmenys, siekantys sumažinti viršsvorį, gali priimti pagrįstus sprendimus, atitinkančius jų asmeninius pageidavimus ir sveikatingumo tikslus.


Nuorodos:


1. Manheimer EW, et al. Paleolitinė mityba metaboliniam sindromui gydyti: sisteminė apžvalga ir metaanalizė. Am J Clin Nutr. 2015;102(4):922-932.


2. Sacks FM, et al. Effects of the DASH diet on blood pressure and cardiovascular biomarkers in adults: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. J Am Coll Cardiol. 2014;64(8): 788-806.


3. Paoli A, et al. Ketogeninė dieta nutukimui gydyti: draugas ar priešas? Int J Environ Res Public Health. 2014;11(2):2092-2107.


4. Melina V ir kt. mitybos ir dietologijos akademijos pozicija: Vegetarinė mityba. J Acad Nutr Diet. 2016;116(12):1970-1980.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page