Įvertinkite šią svetainę nerandu.lt kataloge
top of page

Fizinio aktyvumo galia

Atnaujinta: 2023-06-07

Fizinis aktyvumas yra labai svarbus sveikos gyvensenos aspektas. Jo nauda jau seniai yra pripažinta moksliniais įrodymais pabrėžiant transformuojančią galią žmogaus fizinei, protinei ir emocinei gerovei.

Reguliariai mankštinantis gerėja fizinė sveikata.

Įrodyta, kad reguliari fizinė veikla daugeliu atžvilgių gerina fizinę sveikatą. Mankštinimąsis stiprina raumenis ir kaulus, gerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą ir padeda išlaikyti optimalų kūno svorį (World Health Organization, 2022). Amerikos širdies asociacija (2023) praneša, kad fizinis aktyvumas gali sumažinti širdies ligų, insulto, 2 tipo diabeto ir tam tikrų rūšių vėžio riziką. Tyrimai parodė, kad aktyvių žmonių lėtinių ligų rizika yra mažesnė, o tai lemia bendrą ilgaamžiškumo ir gyvenimo kokybės pagerėjimą.


Aktyvus gyvenimo stiliaus propagavimas prisideda prie psichinės sveikatos gerovės.

Pagal atliktus tyrimus by Mandolesi, L. et al. (2018) teigiama, kad fizinis aktyvumas turi neįtikėtiną poveikį mūsų psichinei savijautai. Fiziniai pratimai skatina endorfinų, "geros savijautos" cheminių medžiagų išsiskyrimą smegenyse, kurios mažina stresą, nerimą ir depresiją. Reguliarūs fiziniai pratimai gerina miego kokybę, didina savivertės jausmą.Tyrimai taip pat parodė, kad fizinis aktyvumas gali padėti užkirsti kelią su amžiumi susijusiam pažinimo funkcijų silpnėjimui ir sumažinti neurodegeneracinių sutrikimų, tokių kaip Alzheimerio liga, riziką.


Fizinis aktyvumas gali padidinti energijos lygį ir produktyvumą.

Priešingai nei manoma, fizinis aktyvumas ne atima energiją, o atgaivina ir suteikia žvalumo (Golen and Ricciotti, 2021). Reguliariai mankštinantis pagerėja širdies ir kraujagyslių sistemos būklė, raumenys geriau aprūpinami deguonimi ir maistinėmis medžiagomis, padidėja bendra ištvermė. Reguliariai užsiimant fizine veikla galima gerokai padidinti energijos lygį bei sumažinti nuovargį. Be to, tyrimais įrodyta, kad fiziškai aktyvūs žmonės yra produktyvesni, labiau susikaupę ir jiems geriau pavyksta įveikti kasdienius iššūkius.


Reguliarus fizinis aktyvumas gali padėti mažinti stresą ir stiprinti emocinį atsparumą.

Fizinis aktyvumas yra veiksminga streso valdymo priemonė, leidžianti atsipalaiduoti ir atsistatyti po patirtos įtampos (Mayo Clinic, 2023). Fiziniai pratimai skatina endorfinų, kurie pakelia nuotaiką ir mažina streso lygį, gamybą. Be to, fizinis aktyvumas padeda lengviau tvarkytis su susikaupusiomis emocijomis, skatina emocinį atsparumą ir gerina bendrą psichologinę savijautą. Pastebėta, kad reguliariai fiziškai aktyvūs asmenys patiria mažiau nerimo ir depresijos simptomų.


Aktyvus gyvenimo būdas gerina individų socialinį gyvenimą bei skatina aktyvų bendruomenių kūrimąsį.

Fizinis aktyvumas dažnai susijęs su grupine veikla, komandinėmis sporto šakomis ar kūno rengybos užsiėmimais, kurie suteikia puikių galimybių socialiai bendrauti ir kurti bendruomenę. Prisijungimas prie sporto komandos, šokių užsiėmimų ar net dalyvavimas grupinėse mankštose lauke sukuria priklausomybės jausmą ir skatina bendravimą (Eugene Civic Alliance, 2017).


Išvada: Įrodymai tvirtai patvirtina, kad fizinis aktyvumas turi transformuojančią galią. Reguliari fizinė veikla ne tik gerina fizinę sveikatą, bet ir daro didelį poveikį ižmogaus psichinei ir emocinei gerovei. Fizinis aktyvumas yra pagrindinis visaverčio ir sveiko kokybiško gyvenimo elementas, padedadntis apsisaugoti nuo lėtinių ligų, gerinantis atminties ir pažinimo funkcijas ir didinantis energijos lygį. Taigi, pradėkime gyventi aktyviai ir atskleiskime savo tikrąjį potencialą, pasinaudodami nesuskaičiuojamais fizinio aktyvumo privalumais ir mėgaudamiesi kūno judesių galimybėmis.

Šaltiniai:

American heart Association (2023): https://www.heart.org/en/about-us (prisijungta 06/06/2023)


Eugene Civic Alliance (2017) ‘Physical activity benefits: social health’ : https://eugenecivicalliance.org/physical-activity-benefits-social-health (prisijungta 06/06/2023)

Golen, T., Ricciotti, H. (2021) ‘Does exercise really boost energy levels?’: https://www.health.harvard.edu/exercise-and-fitness/does-exercise-really-boost-energy-levels (prisijungta 06/06/2023)


Mandolesi, L., Polverino, A., Montuori, S., Foti, F., Ferraioli, G., Sorrentino, P., SorrentinoG. ‘Effects of physical exercise on cognitive functioning and wellbeing: biological and psychological benefits’ : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5934999 (prisijungta 06/06/2023)


World Health Organization (2022), ‘Physical activity’: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity (prisijungta 06/06/2023)

3 peržiūros0 komentarų

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page