top of page
Ieškoti
Writer's pictureVaida Borunoviene

Demaskavimas: mitai apie 45+ amžiaus žmonių galimybes

Pasaulyje, kuris dažnai garbina jaunystę, lengva patikėti mintimi, kad sulaukus 45 metų gyvenimas ima strigti. Tačiau mokslas prašo su tuo nesutikti. Priešingai populiariam įsitikinimui, senėjimas nereiškia, kad mažėja fizinis, protinis ar emocinis pajėgumas. Šiame straipsnyje Vaida Borunovienė, aistringa sveikos gyvensenos šalininkė ir fizinio aktyvumo propaguotoja, gilinasi į mokslinius įrodymus, kurie patvirtina, kad amžius tėra skaičius.

Sveikatingumas ir gyvybingumas: amžių paneigiantys faktai.


Daugelis klaidingai įsivaizduoja, kad fizinis pajėgumas mažėja, kai ant gimtadienio torto daugėja žvakučių. Tačiau, remiantis naujausiais žurnale "Journal of Aging and Physical Activity" (Baker ir kt., 2020 m.) paskelbtais tyrimais, reguliariai mankštinantis galima ne tik išlaikyti, bet ir pagerinti raumenų masę, širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatą bei sąnarių lankstumą iki vidutinio amžiaus ir vėliau. Vaida pabrėžia, kad keturiasdešimtmečiai ir penkiasdešimtmečiai asmenys gali gerokai padidinti savo fizinį pasirengimą ir aktyvumo lygį dalyvaudami įvairiose organizuotose mankštos programose, pritaikytose prie konkrečių jų poreikių ir galimybių.


Aštresnis protas: Senėjimas grakščiai.


Kognityvinių gebėjimų silpnėjimas dažnai laikomas neišvengiama senėjimo dalimi. Nors kai kurios pažinimo funkcijos su amžiumi gali sulėtėti, kitos išlieka stabilios ar net pagerėja. Trenerė Vaida pabrėžia, kad vyresnio amžiaus suaugusieji, reminatis atliktais tyrimais, paskelbtais žurnale "Psychological Science" (Worthy ir kt., 2011 m.), puikiai atlieka užduotis, reikalaujančias emocijų reguliavimo, problemų analizavimo ir sprendimų priėmimo, dažnai pranokdami savo jaunesnius kolegas.


Laimės kreivė: Laimingas senėjimas.


Išsklaidydama mitą apie vidutinio amžiaus krizę, trenerė Vaida atskleidžia, kad daugybė tyrimų rodo, jog su amžiumi bendras pasitenkinimas gyvenimu didėja. Žurnale "Journal of Happiness Studies" paskelbti tyrimai (Laaksonen, 2016 m.) rodo, kad emocinė gerovė atitinka U formos kreivę: žemiausias lygis būna 45-ies, o aukščiausias - 45-ies ir vėliau. Galbūt taip yra dėl to, kad žmogus geriau supranta gyvenimo vingius ir pakilimus ir labiau geba mėgautis dabarties akimirka.


Amžius - tai galimybė: Klestinti karjera ir mokymasis.


Pasak trenerės Vaidos, mintis, kad žmogaus gebėjimas mokytis ar daryti sėkmingą karjerą sumažėja sulaukus 45-ies, yra nepagrįsta. Mokymasis visą gyvenimą ir karjeros pasiekimai nepriklauso nuo amžiaus. Pažymėtina, kad žurnale "Harvard Business Review" (Azoulay ir kt., 2018) atliktas tyrimas atskleidė, kad vidutinis sėkmingų startuolių įkūrėjų amžius yra 45 metai, o tai griauna klaidingą nuomonę, kad inovacijos yra tik jaunų žmonių sritis. Vyresni nei 45 metų suaugusieji dažnai į savo karjerą įneša neįkainojamos gyvenimiškos patirties ir problemų sprendimo įgūdžių, taip svariai prisidėdami prie savo organizacijų veiklos.


Išvada: Švenčiame išminties ir gyvybingumo periodą.


Nuomonė, kad sulaukę 45 metų žmonės tampa mažiau gabūs, mažiau produktyvūs ir mažiau kūrybingi, yra ne kas kita kaip stereotipas, kurio šaknys glūdi visuomenės požiūrio į amžių įsitikinimuose. Mokslas nuolat įrodinėja, kad amžius nėra kliūtis fiziniam pasirengimui, pažinimo aštrumui, emocinei gerovei, karjeros sėkmei ar asmeniniam tobulėjimui. Užuot vertinusi gyvenimą po 45-ies kaip nuosmukio laikotarpį, trenerė Vaida ragina mus priimti jį kaip nuolatinio augimo, išminties ir gyvybingumo laikotarpį. Pozityviai žvelgdami į situaciją ir įsipareigodami mokytis visą gyvenimą bei siekti geros savijautos, galime išnaudoti kiekvieno gyvenimo etapo potencialą, nesvarbu, kokio amžiaus esame. Atminkite, kad gyvenimas yra nuolatinė kelionė, o geriausi puslapiai gali būti dar priešakyje.


Literatūros šaltiniai:


Baker S.B., Weitzel K.J., Royse L.A., Miller K., Guess T.M., Ball S.D., Duren D.L., "Efficacy of an 8-Week Resistance Training Program in Older Adults: A Randomized Controlled Trial", Journal of Aging and Physical Activity. Skaityti daugiau


Worthy D.A., Gorlick M.A., Pacheco J.L., Schnyer D.M., Maddox W.T., 2011, "With Age Wisdom: Sprendimų priėmimas jaunesniuose ir vyresniuose suaugusiuose žmonėse", Psychological Science. Skaityti daugiau


Laaksonen S., 2016, "A Research Note: Happiness by Age is More Complex than U-Shaped" ("Laimė pagal amžių yra sudėtingesnė nei U formos"), Journal of Happiness Studies. Skaityti daugiau


Azoulay P., Jones B.F., Kim J.D., Miranda J., 2018 m., "Research: The Average Age of a Successful Startup Founder Is 45", Harvard Business Review. Skaityti daugiau


Image by lookstudio on Freepik: <a href="https://www.freepik.com/free-photo/short-haired-striped-pink-

0 peržiūrų0 komentarų

Comments


bottom of page